αφίσα του διαγωνισμού. παρουσιάζει διάφορα καταστροφικά φυσικά φαινόμενα με σκίτσα

Ολυμπιάδα Φυσικών και Τεχνολογικών Κινδύνων

Στις 18 Φεβρουαρίου 2022 διεξήχθη η ολυμπιάδα φυσικών και τεχνολογικών κίνδυνων υπό την αιγίδα της «Ευρωπαϊκής και Μεσογειακής Συμφωνίας Μεγάλων Κινδύνων» (EUR-OPA).

Η EUR-OPA ιδρύθηκε το 1987 από την Επιτροπή Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης και αποτελεί μια πλατφόρμα συνεργασίας των κρατών μελών για τη διασφάλιση της προετοιμασίας και της καλύτερης προστασίας σε περίπτωση μεγάλων φυσικών ή τεχνολογικών καταστροφών.

Στη φετινή ολυμπιάδα έλαβαν μέρος 212 ομάδες σχολείων από τα κράτη-μέλη της EUR-OPA. Μεταξύ των συμμετεχόντων ήταν και η ομάδα του σχολείου μας «SGG» που είχε ως μέλη τους μαθητές / τις μαθήτριες:
Κ. Γεώργιο (Β΄ Γυμνασίου)
Μ. Σταυρούλα (Β΄ Γυμνασίου)
Τ. Γιαννούλα (Γ΄ Γυμνασίου)

Η ομάδα μας κατάφερε να αριστεύσει συγκεντρώνοντας βαθμολογία 91,75%, με αποτέλεσμα να καταταγεί στην 28η θέση.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την αξιέπαινη προσπάθειά τους καθώς και για το αποτέλεσμα που πέτυχαν.