φοιτητές διαδηλώνουν γύρω από την πύλη του πολυτεχνείου σε φωτογραφία της εποχής

Γιορτή 17η Νοέμβρη

Την Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2021 το σχολείο μας τίμησε με χαρά τη μνήμη όσων σε καιρούς χαλεπούς αγωνίστηκαν για τα αδιαμφισβήτητα αγαθά της Δημοκρατίας και της Ελευθερίας.

Η γιορτή οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών και περιλάμβανε την ανάγνωση ποιημάτων από μαθητές και μαθήτριες, την ερμηνεία τραγουδιών από τη χορωδία του σχολείου και την παρουσίαση-αφήγηση του χρονικού της εξέγερσης των φοιτητών το Νοέμβρη του 1973. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την ομιλία της διευθύντριας κατά την οποία θέλησε να υπενθυμίσει στους νέους και τις νέες το συμβολισμό της γιορτής του Πολυτεχνείου, που δεν είναι άλλος από τον αέναο αγώνα όλων μας για τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και τα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.