έλληνες στρατιώτες του 40, εφορμούν. Καλλιτεχνική απεικόνιση

Το Γυμνάσιο – Λ.Τ. Φυτειών τίμησε το έπος του 1940

Έπειτα από δύο χρόνια επιβεβλημένης αποχής από κάθε δια ζώσης εκδήλωση λόγω της υγειονομικής κρίσης, φέτος οι μαθητές του Γυμνασίου – Λ.Τ. Φυτειών οργάνωσαν μία κεντρική εκδήλωση με αφορμή την επέτειο του «ΟΧΙ».

Καθηγητές και μαθητές συγκεντρώθηκαν στις 27 Οκτωβρίου 2021, στον χώρο του σχολείου για να τιμήσουν το έπος του ’40, τηρώντας όλα τα ισχύοντα μέτρα κατά της πανδημίας.

Η εκδήλωση περιλάμβανε την παρουσίαση του ιστορικού χρονικού του 1940 από τους μαθητές καθώς και μία σειρά ποιημάτων, πεζών και τραγουδιών από την χορωδία του σχολείου. Με την ολοκλήρωση του αφιερώματος η Διευθύντρια του Σχολείου, κ. Έφη Βλαχοπάνου αφού συμβούλευσε τους μαθητές η αγωνιστικότητα των ηρώων του 1940 να αποτελέσει πρότυπο ζωής για τους ίδιους και τις προσπάθειές τους, παρέδωσε τη Σημαία του Σχολείου στην Ευφροσύνη Γ., πρωτεύσασα μαθήτρια της Γ’ Λυκείου και στους υπόλοιπους αριστούχους, προκειμένου να συμμετάσχουν στην καθιερωμένη παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.