χέρι παιδιού κρατά ελληνική σημαία

28η Οκτωβρίου: Σύσσωμο το Γυμνάσιο – Λ.Τ. Φυτειών στην παρέλαση

Με «σύμμαχο» τον καλό καιρό οι μαθητές του Γυμνασίου – Λ.Τ. Φυτειών συμμετείχαν στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου, τιμώντας την εθνική μας επέτειο.

Ο εορτασμός ξεκίνησε με τη σύσσωμη συμμετοχή του σχολείου στη δοξολογία και την εκφώνηση πανηγυρικού λόγου από τον Υποδιευθυντή του Γυμνασίου – Λ.Τ. Φυτειών κ. Δημήτριο Μαργαρίτη, ο οποίος μετέφερε μήνυμα ενότητας και ομοψυχίας για όλους τους Έλληνες με αφορμή το έπος του 1940.

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η παρέλαση, με τη συμμετοχή τόσο του Δημοτικού όσο και του Γυμνασίου – Λ.Τ. στην οδό Γριβαίων των Φυτειών, του Δήμου Ξηρομέρου. Οι δρόμοι της κοινότητας γέμισαν με κόσμο που θέλησε, τηρώντας τα μέτρα προστασίας από τον κορωνοϊό, να τιμήσει την εθνική μας επέτειο και να καμαρώσει τους μαθητές που συμμετείχαν σε όμορφους σχηματισμούς.

Ο Σύλλογος Καθηγητών του Γυμνασίου – Λ.Τ. Φυτειών συγχαίρει τους μαθητές για τη συμμετοχή τους και εύχεται να διατηρήσουν το ανάστημα για το οποίο ξεχώρισαν στην παρέλαση, σε όλη τους τη ζωή.