η είσοδος του στρατοπέδου Άουσβιτς

Ημέρα Μνήμης για το Ολοκαύτωμα

Σήμερα 28 Ιανουαρίου 2022 το σχολείο μας τίμησε την μνήμη των εκατομμυρίων Εβραίων του Ολοκαυτώματος κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο από το Ναζιστικό καθεστώς του Χίτλερ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν την παρουσίαση-αφιέρωμα στη μνήμη των θυμάτων καθώς και βίντεο-ντοκουμέντο από τα βιώματα επιζήσασας Ελληνίδας Εβραίας από τη Θεσσαλονίκη.

Το τελικό μήνυμα της εκδήλωσης μας ήταν: «Ας μην επαναπαυόμαστε. Ας μην αφήσουμε την επέτειο αυτή να περάσει στα ψιλά των εφημερίδων. Ας διαβάζουμε την Ιστορία. Ας πλατύνουμε τη σκέψη μας. Ας γίνει η «γνώση» ένας ελάχιστος φόρος τιμής σ’ εκείνους που πολτοποιήθηκαν από τις μυλόπετρες της Ιστορίας, σ’ εκείνους που πλήρωσαν με το αθώο αίμα τους την εμπάθεια, το σοβινισμό και τη μισαλλοδοξία των τυράννων»