ζωγραφιά που απεικονίζει παιδιά που συναναστρέφονται μεταξύ τους. Μερικά από τα παιδιά βρίσκονται σε αναπηρικό καροτσάκι

Εργαστήριο Ευαισθητοποίησης σε Ζητήματα Προσβασιμότητας

Η 3η Δεκεμβρίου έχει οριστεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Με σκοπό την ευαισθητοποίηση της σχολικής μας κοινότητας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση, το Γυμνάσιο – Λ.Τ. Φυτειών σε συνεργασία με τη Μονάδα Προσβασιμότητας και Κοινωνικής Στήριξης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, διοργάνωσε την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου 2021, εργαστηριακό κύκλο σεμιναρίων με τον ειδικότερο τίτλο: «Εργαστήριο ευαισθητοποίησης σε ζητήματα προσβασιμότητας»

Αποστολή κάθε σχολικής μονάδας είναι η δημιουργία ενός ευνοϊκού εκπαιδευτικού περιβάλλοντος για τη στήριξη των μαθητών που για ιατρικούς ή άλλους κοινωνικούς λόγους αντιμετωπίζουν λειτουργικές και εκπαιδευτικές δυσκολίες στην ολοκλήρωση των σπουδών τους.

Το Γυμνάσιο – Λ.Τ. Φυτειών μέσα από τις δράσεις του αποσκοπεί στην ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση όχι μόνο της σχολικής κοινότητας αλλά και της ευρύτερης τοπικής κοινωνίας σχετικά με τις συνθήκες διαβίωσης των ΑμεΑ και τις συνεχείς προκλήσεις που αντιμετωπίζουν.

Η παρούσα δράση ελπίζουμε να είναι μόνο η αρχή.