βιβλία

Γνωριμία με τη συγγραφέα Δήμητρα Πυργελή

Στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του Γυμνασίου ασχοληθήκαμε με διηγήματα παλαιότερων και νεότερων συγγραφέων.

Μια νέα αλλά ιδιαίτερα εκφραστική και δημιουργική συγγραφέας στο χώρο του μικρού αφηγήματος είναι και η κυρία Δήμητρα Πυργελή, που κατοικεί στην πόλη της Ξάνθης, την αρχόντισσα της Θράκης.

Τα παιδιά ασχολήθηκαν με δύο ιστορίες της:

«Ο δάσκαλος που αλφάδιαζε το μέλλον» και «Ο άνθρωπος αντέχει» που περιλαμβάνονται σε συλλογές διηγημάτων.

Η χαρισματική και άκρως επικοινωνιακή συγγραφέας δέχτηκε να επικοινωνήσει με τα παιδιά διαδικτυακά, έτσι ώστε να τη γνωρίσουν, να θέσουν τα ερωτήματα και τις απορίες τους και να αλληλεπιδράσουν με ένα μοναδικό τρόπο που σίγουρα θα μας μείνει αξέχαστος. Οι σκέψεις και τα όνειρα από βορρά και νότο συναντήθηκαν και το αποτέλεσμα ήταν χαμόγελα ευχαρίστησης, λόγια καρδιάς και σκέψεις ευγνωμοσύνης για τη δυνατότητα που μας δόθηκε.