αναπαράσταση καταιονισμού στον έναστρο ουρανό

Συμμετοχή του Σχολείου μας στο μNet

Το σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2022-23 συμμετείχε στο σχολικό δίκτυο τηλεσκοπίων κοσμικής ακτινοβολίας microNet (μNet) του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθητές/τριες Γεώργιος Κ., της Γ΄ Γυμνασίου, Γιαννούλα Τ., της Α΄ Λυκείου και Αγγελική Τ., της Β΄ Λυκείου υπό την επίβλεψη του εκπαιδευτικού Ιωάννη Μήτση.

Κύριος στόχος του έργου είναι να εμπλέξει ενεργά τη μαθητική κοινότητα σε όλη την πειραματική διαδικασία, η οποία περιλαμβάνει την κατασκευή οργάνων, τη ρύθμιση, τον έλεγχο της λειτουργίας του και τέλος τη συλλογή και ανάλυση δεδομένων για την εξαγωγή συμπερασμάτων ως προς τα χαρακτηριστικά των κοσμικών ακτίνων.