με φόντο πετρώματα, το χημικό σύμβολο του ραδονίου

Συμμετοχή σε Εκπαιδευτική Δράση για το Ραδόνιο

Το 3ο ΓΕΛ Αγρινίου, με συντονιστή εκπαιδευτικό τον κ. Μπακολίτσα, πραγματοποιεί εκπαιδευτική δράση σχετικά με τη μέτρηση συγκέντρωσης ραδονίου στα σχολεία το νομού μας.

Ένα από τα 16 συνεργαζόμενα σχολεία της δράσης είναι και το Γυμνάσιο – ΛΤ Φυτειών με μια 8μελή ομάδα μαθητών και υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Μήτση.

Στο πλαίσιο της δράσης, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη ραδιενέργεια, το ραδόνιο, τα προβλήματα που παρακαλεί στην υγεία μας καθώς και τους τρόπους προφύλαξης. Επίσης, πραγματοποιήθηκε μέτρηση της συγκέντρωσης ραδονίου στο χώρο του σχολείου με συσκευή που μας χορήγησε το 3ο ΓΕΛ για διάστημα 11 ημερών.

Περισσότερες πληροφορίες για την δράση μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα https://radonioinschool.blogspot.com/