Η Άννι Σάλιβαν διαβάζει στην Έλεν Κέλερ. Φωτογραφία του 1899

Θεατρική Παράσταση

Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας, Λ.Τ. – Γυμνάσιο Φυτειών έλαβε μέρος τη χρονιά 2015 στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ του Δήμου Αγρινίου. Παρουσίασε το θεατρικό έργο του Γκίμπσον: «Το θαύμα της Άννι Σάλλιβαν».

Η Έλεν Κέλερ, μία από τις μεγαλύτερες συγγραφείς, τυφλή και κωφάλαλη, μαθαίνει από τη δασκάλα της, Άννι Σάλλιβαν, μέσω της νοηματικής γλώσσας, να αναγνωρίζει τον κόσμο. Από ένα κακομαθημένο αγρίμι μετατρέπεται σε ένα ήρεμο παιδί που μαθαίνει τα πάντα γύρω του. Το έργο λοιπόν διδάσκει ότι η ανθρώπινη θέληση μπορεί να ξεπεράσει κάθε ανθρώπινη αναπηρία και ότι οι λέξεις είναι το κλειδί για την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων.

Οι μαθητές του σχολείου αφιερώνοντας τον ελεύθερο χρόνο τους για την προετοιμασία του έργου και με σκληρή δουλειά κατάφεραν υπό την καθοδήγηση των δύο καθηγητριών τους, Γεωργιάδη Δέσποινας και Βλάχου Ευαγγελίας, να παρουσιάσουν στο κοινό τα μηνύματα του έργου με τον καλύτερο τρόπο. Κατάφεραν να συγκινήσουν με τις εξαιρετικές ερμηνείες τους όλους όσους τους παρακολούθησαν.

Ευχαριστούμε τους μαθητές μας:
Γ. Ανδριάνα (Βάινυ)
Γ. Λάμπρο (Λοχαγός Κέλλερ)
Γ. Σπυριδούλα (Μάρθα)
Ζ. (Άννι Σάλλιβαν)
Κ. Κωνσταντίνα (Αφηγήτρια)
Κ. Γεώργιο (Πέρσυ)
Κ. Άγγελο (Γιατρός)
Μ. Βασιλική (Καίτη Κέλλερ)
Μ. Δημήτριο (Ανάγνος)
Σ. Βασίλειο (Τζέιμς)
Σ. Αλεξάνδρα (Έλεν)
Σ. Ευαγγελία (Εύα)
Τ. Ανδρέα (Ηχητικά – Μουσική)
Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Ιωάννη Σταμπέλο που ανέλαβε τη σκηνοθετική και μουσική επιμέλεια του έργου και ανέδειξε με τον καλύτερο τρόπο την προσπάθεια των μαθητών μας.
Ευχαριστούμε τους χορηγούς: Δήμος Ξηρομέρου, ΙΡΙΔΑ Α.Ε., Praktika Χολέβας Α.Ε., RESET-MEDIA Αγραφιώτης Αριστείδης γραφικές τέχνες, Αφοι Χρήστου Στάμου Ο.Ε. Ξυλουργικό εργαστήριο ? Φυτείες, ΑΧΕΛΩΟΣ T.V.