φιγούρες αθλητών διαφόρων αθλημάτων

9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2022, αθλητικές δραστηριότητες.

Συγκεκριμένα οι μαθητές έλαβαν μέρος σε δρόμο υγείας περπατώντας για 2022 μέτρα γύρω από το χωριό. Κατόπιν χωρίστηκαν σε ομάδες και συμμετείχαν σε πρωτάθλημα αθλοπαιδιών (πετοσφαίριση και καλαθοσφαίριση) μεταξύ των τάξεων του σχολείου μας.