φιγούρες ανθρώπων που αθλούνται

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτώβρη κάθε έτους έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο μας ως Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Σήμερα σε όλα τα σχολεία Α/ΘΜΙΑΣ και Β/ΘΜΙΑΣ εκπαίδευσης της επικράτειας, διοργανώνονται και πραγματοποιούνται ομιλίες, διαλέξεις και αθλητικές δραστηριότητες.

Άξονας των φετινών δράσεων είναι οι Ολυμπιακοί αγώνες, καθώς και των ιδεωδών και αξιών που πρεσβεύουν αυτοί αφού και το 2016 είναι χρονιά Ολυμπιακών Αγώνων. Στους Ολυμπιακούς αγώνες αθλητές από όλο τον κόσμο διαφορετικού χρώματος, διαφορετικών θρησκευμάτων, που μιλούν άλλη γλώσσα και έχουν διαφορετικές παραδόσεις συναντιούνται και αγωνίζονται σεβόμενοι τα Ολυμπιακά ιδεώδη όπως ευγενή άμιλλα, τίμιος συναγωνισμός, σεβασμός του αντιπάλου, αποδοχή της νίκης και της ήττας.

Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες αθλητές με ιδιαιτερότητες, σωματικές αναπηρίες, μη αρτιμελείς αθλητές μέσα τη δύναμη της θέλησης, την υπομονή και την επιμονή καταφέρνουν να ξεπεράσουν αυτές τις δυσκολίες και σας πληροφορώ ότι οι επιδόσεις τους δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από αυτές των κανονικών αρτιμελών αθλητών.

Τα αθλήματα που πραγματοποιήθηκαν στο Γυμνάσιο – Λύκειο Φυτειών είναι ο κλασικός αθλητισμός, ποδόσφαιρο, βόλεϊ και μπάσκετ.
Όλοι οι μαθητές έδειξαν τον καλύτερό τους εαυτό και οι αθλητικές δραστηριότητες έλαβαν χώρα με απόλυτο σεβασμό και αξίζουν συγχαρητήρια.

Υπεύθυνη των εκδηλώσεων ήταν η εκπαιδευτικός ΠΕ11 Βασιλείου Νεκταρία.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ!!!