πανοραμική θέα της Πάτρας

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Πάτρα

Το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πάτρα την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023. Συμμετείχαν 41 μαθητές/τριες όλων των τάξεων και 5 συνοδοί καθηγητές/τριες.

Η επίσκεψη ξεκίνησε από τον αρχαιολογικό χώρο του μυκηναϊκού νεκροταφείου της Βούντενης, όπου ήλθαμε σε επαφή με τα απομεινάρια του πρώτου βεβαιωμένα ελληνικού πολιτισμού, όπως απέδειξαν οι Τζ. Τσάντγουικ και Μ. Βέντρις αποκρυπτογραφώντας τη συλλαβική γραμμική γραφή Β’ εκείνης της περιόδου.

Η επίσκεψη συνεχίστηκε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών, κτήριο με μοντέρνο αρχιτεκτονικό σχεδιασμό και εξόχως ενδιαφέροντα εκθέματα που διατρέχουν όλες τις περιόδους από τον μυκηναϊκό κόσμο μέχρι τη ρωμαϊκή εποχή.

Η επίσκεψη ήταν άμεσα συνδεδεμένη με τα μαθήματα του ωρολογίου προγράμματος: Ιστορία, Λογοτεχνία, Αρχαία Ελληνικά διαφόρων τάξεων.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με περιήγηση στο κέντρο της πόλης της Πάτρας.