ο σιδηροδρομικός σταθμός Καλαβρύτων

Εκδρομή στα Καλάβρυτα

Το σχολείο μας, Γυμνάσιο Φυτειών με Λυκειακές Τάξεις, πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στα Καλάβρυτα, την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022, με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων ( Πράξη 21η της 3ης Νοεμβρίου 2022) και με τη σύμφωνη γνώμη των μαθητών/τριών. Στην εκπαιδευτική αυτή εκδρομή συμμετείχαν όλες οι τάξεις του σχολείου εκτός από την Γ’ Λυκείου, ήτοι πενήντα παιδιά από τα εξήντα οκτώ συνολικά. Συνοδοί εκπαιδευτικοί ήταν οι κύριοι Αλπάς Παναγιώτης, Κοντοπάνος Αναστάσιος, Μαργαρίτης Δημήτριος και η κυρία Κανακούδα Στυλιανή.

Πρώτα επισκεφθήκαμε την ιστορική μονή της Αγίας Λαύρας, ιδρυθείσα το 961 μ.Χ. και συνδεδεμένη με σημαντικές στιγμές του ιστορικού βίου του ελληνικού έθνους, μεταξύ των οποίων η έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης στην Πελοπόννησο και η σφαγή των Καλαβρύτων από τους Γερμανούς ναζί στις 13 Δεκεμβρίου 1943. Ένα συνοπτικό ιστορικό της μονής αφηγήθηκε ένας από τους μοναχούς, τον οποίο και ευχαριστήσαμε. Τα παιδιά αγόρασαν εικονίτσες και άλλα αναμνηστικά.

Επόμενος σταθμός της περιήγησής μας ήταν το μνημείο του Ολοκαυτώματος στο λόφο Καπή της μαρτυρικής πόλεως των Καλαβρύτων, στο μέρος όπου στις 13 Δεκεμβρίου 1943 ο γερμανικός στρατός κατοχής (η ορεινή ταξιαρχία «Εντελβάις») εκτέλεσε σχεδόν όλο τον ανδρικό πληθυσμό των Καλαβρύτων άνω των δώδεκα ετών και έκαψε ολοσχερώς την ορεινή κωμόπολη, σε αντίποινα μιας επίθεσης των Ελλήνων ανταρτών σε κάποια γερμανική διερχόμενη στρατιωτική μονάδα. Μετά από το μνημείο επισκεφθήκαμε το Δημοτικό Μουσείο Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος, του οποίου τα εκθέματα μιας αλλοτινής ζωής που πάγωσε με φρικτό τρόπο μέσα στο χρόνο πράγματι μας συγκίνησαν.

Τελευταίος σταθμός της περιήγησής μας υπήρξε η ιστορική μονή του Μεγάλου Σπηλαίου, η οποία θεωρείται η αρχαιότερη στην Ελλάδα, ιδρυθείσα το 362 μ.Χ. Μεταξύ των ιερών κειμηλίων της μονής είναι η Εικόνα της Παναγίας της Μεγαλοσπηλαιώτισσας, έργο του Ευαγγελιστή Λουκά, η οποία θεωρείται θαυματουργή. Εδώ ένας λαϊκός που υπηρετεί με ταπεινότητα το μοναστήρι μας παρουσίασε ένα συνοπτικό χρονικό του ιστορικού βίου και της σημασίας του μοναστηριού. Επίσης και εδώ τα παιδιά αγόρασαν ποικίλα αναμνηστικά.

Οι εκπαιδευτικοί που συνοδεύσαμε τα παιδιά φρονούμε ότι, πέρα από την ευχαρίστηση που αποκόμισαν από το ημερήσιο αυτό ταξίδι μέσα από τις καλλονές της ελληνικής φύσης, εκπληρώθηκε ο στόχος που κάθε εκπαιδευτική εκδρομή έχει. Αυτός δεν είναι άλλος από το να έλθουν οι μαθητές σε δια ζώσης επαφή με ιστορικούς τόπους της πατρίδας και να βιώσουν εμπράκτως την ιστορική γνώση, ώστε να κατανοήσουν βαθύτερα τι συνιστά το μεγαλείο της πατρίδας μας και για ποιους λόγους την αγαπούμε.