πανοραμική άποψη του λευκού πύργου

Πολυήμερη Εκδρομή σε Ξάνθη – Θεσσαλονίκη

Από 07-12-2022 μέχρι και 12-12-2022 πραγματοποιήθηκε η πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ΄ τάξης Λυκείου του σχολείου μας που είχε ως προορισμό τις πόλεις της Ξάνθης και Θεσσαλονίκης.

Περιηγηθήκαμε στην πόλη της Ξάνθης, ξεναγηθήκαμε από τον Διευθυντή του Λαογραφικού Μουσείου της πόλης στην παλιά πόλη, είδαμε τα αρχοντικά των καπνεμπόρων και επισκεφτήκαμε το σπίτι του Μάνου Χατζηδάκη και το Λαογραφικό Μουσείο.

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής στη Θεσσαλονίκη, μεταξύ άλλων, πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας, στο Ναό του Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης, στη Ροτόντα, στην αψίδα του Γαλέριου, στο Λευκό πύργο, στο κέντρο διάδοσης επιστημών «Noesis»……..

Στην επιστροφή επισκεφτήκαμε την πόλη της Έδεσσας, τους καταρράκτες και τα λουτρά Πόζαρ.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί γυρίσαμε στις Φυτείες ικανοποιημένοι απ’ το ωραίο ταξίδι, αλλά περισσότερο για τις ουσιαστικές σχέσεις κατανόησης κι εμπιστοσύνης που χτίστηκαν μεταξύ μας.